Kilka słów o Ratowie w opisie szlachty północno mazowieckiej Ignacego Sadkowskiego 

 

Kilka słów o Ratowie w opisie szlachty północno mazowieckiej Ignacego Sadkowskiego 

   Poniżej przytaczam fragment tekstu dotyczący Ratowa z opisu szlachty północno mazowieckiej Ignacego Sadkowskiego zamieszczonego na stronie szlachtapolnocnegomazowsza.pl

 

 

,,Św. Antoni jest patronem poszkodowanych zgubą lub kradzieżą. Dla odnalezienia zguby poszkodowany odmawia pacierze i jeżeli w pacierzu nie omyli się, to ma nadzieję, że zguba się znajdzie. Słynie w tutejszych stronach cudowny obraz tego świętego, znajdujący się w kościele filialnym (dawniej księży Reformatów) w Ratowie, niedaleko Radzanowa. W dniu 13 czerwca, poświęconym temu patronowi, zgromadza się tam mnóstwo ludu, tak szlachty, jak chłopów, składając liczne ofiary na podziękowanie świętemu za odzyskane zguby. W okolicy utrzymuje się znane skądinąd podanie, że ubogi starozakonny, poszkodowany kradzieżą, udał się do zakonników z ofiarą na mszę do św. Antoniego o zwrot straconego mienia: kiedy nazajutrz poszedł do kościoła, poznał w cudownym obrazie owego zakonnika, któremu wręczył swój datek, wracając zaś do domu po nabożeństwie, znalazł już skradzione rzeczy. Inna legenda opowiada, że święty, wskutek zanoszonych do niego modłów, wybawił młodzieńca od wstąpienia do wojska, a to stanąwszy za nieobecnego, z powodu zaśnięcia w drodze, w jego postaci do losowania i wyciągnąwszy wysoki numer losu.”

Ignacy Sadkowski

 

Szlachta drobna w powiatach płońskim i płockim podług Ignacego Sadkowskiego – SZLACHTA PÓŁNOCNEGO MAZOWSZA (szlachtapolnocnegomazowsza.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *