Wizja nowego oblicza Radzanowa szansą na rozwój gminy

Wizja nowego oblicza Radzanowa szansą na rozwój gminy

    W poniedziałkowy wieczór 25.11.2019 roku odbyło się spotkanie dotyczące projektu przebudowy placu Marszałka Piłsudskiego w Radzanowie.Koncepcja opracowana została przez Jerzego Heymera oraz jego syna Jana Heymera  ze STUDIA A . Panowie przedstawili wizję jaką można zastosować w tak unikatowym założeniu przestrzennym jakim jest  centralny plac.

  Przybyli na spotkanie mieszkańcy włączyli się w ożywioną dyskusję dotyczącą zaproponowanej wersji przebudowy oraz obecnego stanu. Głos zabierał Wójt Gminy ukazywał w nim jak ważnym czynnikiem jest wykorzystanie możliwości jaka nałożyła się wraz z przewidywanymi pracami w ciągu drogi powiatowej przebiegającej przez radzanowski rynek. Mieszkańcy wyrażają swoją opinie zgodni byli w jednym , że już najwyższy czas by oblicze tej północno mazowieckiej miejscowości zmieniło się wreszcie.

Dlatego zwracam się w tym miejscu do mieszkańców Radzanowa i nie tylko, o wspieranie tej idei, by nasza miejscowość wreszcie odzyskała należyty blask , stając się jedną z wizytówek Mazowsza.

1. Ogólna wizja przebudowy pl. Piłsudskiego

1. Widok na park i północno -zachodnią pierzeję Rynku

2. Widok na zachodnia cześć Rynku od strony apteki

 

Radzanów i okolica w materiałach BEZPIEKI. Nowy cykl

Radzanów i okolica w materiałach BEZPIEKI

fot. domena publiczna .Archiwum IPN

„ Służba Bezpieczeństwa RUSW w Żurominie uzyskała informację, że w dniu 9 października 1985 roku około godz. 20:15 widziano byłego aktywnego działacza  „Solidarności Wiejskiej” Edmunda Gutkowskiego idącego od miejscowości Wróblewo do Radzanowa. Wymieniony nie skorzystał z propozycji podwiezienia go do Radzanowa. Trzeba nadmienić, że od miejscowości Liberadz do końca miejscowości Wróblewo były już w tym czasie rozrzucone ulotki,  a teren ich zasięgu znajdował się w pobliżu miejsca spotkania wymienionego przez rodzinę z Radzanowa jadącą samochodem. Edmund Gutkowski utrzymuje stałe kontakty ze Stanisławem Adamczykiem z Ciechanowa oraz Antonim Witkowskim i Józefem Lisem, jak i on byłymi aktywistami wyżej wymienionego związku z Radzanowa. Uwzględniając fakt, że większość rozkolportowanych ulotek była sygnowana przez „Solidarność Wiejską” i na terenie wiejskim oraz to, że Stanisław Adamczyk do chwili obecnej stara się reaktywować nielegalne struktury wymienionego związku i w związku z tym odwiedza lub spotyka się z byłymi jego aktywistami, można przypuszczać, iż wykonawcy jak i kolporterzy wymienionych ulotek mają związek z jego osobą. ”

Fragment pochodzi z opracowania „Rolnicy Solidarni” Leszka Pszczółkowskiego zamieszczonego w ciechanowskim piśmie historycznym „Reduta nr 14-15 lipiec-grudzień 2016” str. 18. Wykorzystano w nim materiały zgromadzone w archiwum IPN o numerach: 01329/516, 01218/75, 01218/76, 0903/39, 0914216/3 t. 3,t. 6. t 9.

            Nazwisko rodziny w powyższym tekście wymienione jest w materiale SB.  W zasobach IPN-u zachowała się pełna dokumentacja działań organów bezpieczeństwa w latach 1945-89 na terenie Gminy Radzanów.