Elektryczność w Radzanowie

Elektryczność w Radzanowie

Fragment ul. Mławskiej

 

 

Dziś w dobie szalejących technologii , świecie elektryczności i technik informacyjnych , mało kto w Radzanowie i okolicach zastanawia się jakie były początki tego postępu, tzw. kroku w XX wiek, dla osady nad Wkrą. Zapalające się latarnie uliczne rozświetlają te stare radzanowskie bruki i chodniki. Chociaż jeszcze do połowy dwudziestego stulecia zmierzch oznaczał kompletne ciemności.  I tylko z opowieści starszych mieszkańców można dowiedzieć się jak było wówczas. Jedną z historii przekazywanych jest zdarzenie, które miało wtedy miejsce. Właśnie po zmierzchu do odsady zajechał mieszkaniec Warszawy , chcący dojechać na leśniczówkę. W tym celu zatrzymał samochód i udał się do pierwszego domu w oknach , którego zauważył blask palącej się naftowej lampy. Była to posesja murarza miejscowego,  Romana Kopaczewskiego, u którego pomieszkiwał Zygmunt Skowyrski z rodziną .

Podróżujący zapukał do okna  i z mieszkania wyszedł Pan Zygmunt , którego zapytano o właściwa drogę . Zaczął więc tłumaczyć :

,, Pojedzie Pan prosto do miasta, skręci Pan w Centrum  w  prawo, dalej prosto przez most do lasu , tam będą krzyżówki skręci Pan w prawo. Warszawiak pięknie podziękował  i stwierdził ,że Panie tak pan mówisz ciemno wszędzie chyba Pan w mieście nigdy nie był w życiu . Od tej pory uczynny Pan Zygmunt , nigdy nie odważył się w rozmowach mówić o Radzanowie jako mieście.”

 

Kilka lat później naokoło plebani zebrali się mieszkańcy Radzanowa zwołani przez sołtysa Adama Szerszeniewskiego na prośbę księdza  Franciszka Sieczki .

Był 8 listopada 1957 roku, kiedy to proboszcz w asyście wikarego  ks.Henryka Mazurowskiego i fachowców włączył żarówkę i plebania zalała się światłem. Dla mieszkańców był to przełomowy wieczór. Sukcesywnie zakładano  dalsze oświetlenie, ale nadal Pan Zygmunt nie mówił ,że to miasto.

Ceremonia pogrzebowa   śp. ks. kan. Henryka Mazurowskiego –  transmisja w internecie

Ceremonia pogrzebowa

  śp. ks. kan. Henryka Mazurowskiego

 transmisja w internecie

   Uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Henryka Mazurowskiego odbędą się w parafii p w. św. Rocha w Radzanowie n. Wkrą, 27 marca (piątek), o godz. 11.00

Zgodnie z regulacją prawną w ceremonii może uczestniczyć 5 osób członków najbliższej rodziny, pogrzeb będzie transmitowany (relacja na żywo na Facebooku 27 marca od godziny 11) w internecie na stronie parafii TUTAJ

https://www.facebook.com/parafiaradzanow/

 

Uroczystości pogrzebowe śp. Ks. Kan. Henryka Mazurowskiego

   Uroczystości pogrzebowe śp. Ks. Kan. Henryka Mazurowskiego

Informujemy, że uroczystości pogrzebowe śp. Ks. Kan. Henryka Mazurowskiego odbędą się w piątek 27 marca. O godz. 10.30 będzie odmówiony Różaniec a o godz. 11.00 Msza św. W modlitwie różańcowej i Mszy św. zgodnie z wytycznymi bierze udział 5 osób z najbliższej rodziny oraz imiennie wskazani księża. Msza św. pogrzebowa będzie transmitowane przez stronę Facebook naszej Parafii. Msza św. dla parafian za śp. Ks. Kanonika zostanie odprawiona w późniejszym terminie o czym poinformujemy.

Ks. kan. Henryk Mazurowski odszedł do Pana

         Ks. kan. Henryk Mazurowski odszedł do Pana

Z żalem zawiadamiamy że w dniu 24.03. 2020 r.  odszedł do Pana Ks. kan. Henryk Mazurowski wieloletni  proboszcz naszej Parafii. Informacje na temat pogrzebu będą publikowane na stronie internetowej parafii Radzanów.

 

 

60 lecie święceń kapłańskich ks. Henryka Mazurowskiego

 

Prośba o pomoc . Ankieta dla studentki

Prośba o pomoc . Ankieta dla studentki

List wójta Gminy Radzanów Przemysława Pakuszewskiego

 Drodzy Państwo teraz coś innego do otaczającej nas rzeczywistości pomóż  my wspólnie Naszej  Radzanowiance, która w tym roku broni pracę licencjacką zebrać informację na temat Naszej Gminy. Mamy wielki zaszczyt, że studiuje na Uniwersytecie Gdańskim. W swojej pracy potrzebuje zebrać wyniki do ankiety, która dotyczy Gminy Radzanów. Ankieta tworzona była pod opieką dr Magdaleny Szmytkowskiej z Katedry Nauk Społecznych. Ankieta dotyczy opinii mieszkańców na temat rozwoju gminy. W załączniku ankieta:

https://www.survio.com/survey/d/N5J9X4H9I3G9S9J7G?preview=1

Kino Jagienka Projekt – WYŚCIG

 

Kino Jagienka Projekt – WYŚCIG

Szanowni podejmijcie wyzwanie !! Posiadacie w domowych albumach fotografie Radzanowa oraz osób z nim związanych to prześlijcie. Zróbmy w ramach Kina Jagienka materiał o Naszej Małej Ojczyźnie

 

 

WYŚCIG

Kino Jagienka Projekt – WYŚCIGSzanowni podejmijcie wyzwanie !! Posiadacie w domowych albumach fotografie Radzanowa oraz osób z nim związanych to prześlijcie. Zróbmy w ramach Kina Jagienka materiał o Naszej Małej Ojczyźnie

Publiée par Radzanów Spotted sur Samedi 21 mars 2020

Ratowski ogród – klasztor

Ratowski ogród – klasztor

  W latach 1925 -2005 w pobernardyńskim klasztorze w Ratowie mieszkały, pracowały i modliły się Siostry Misjonarki Św. Rodziny . Z tamtych lat pozostało w pamięci wiele relacji o lekcjach religii, przygotowaniach do Pierwszej Komunie, ale także opowieść o kwiatowych ogrodach wokół klasztoru. Własnie porządkując archiwum znalazłem jedno ze zdjęć ukazujących widok  wejścia do klasztoru na dzwonnice przełom wieków XX/XXI