Ks. Karol Żurawski – kapelan Sióstr Misjonarek Św. Rodziny w Ratowie

Ks. Karol Żurawski – kapelan Sióstr Misjonarek Św. Rodziny

w Ratowie

cropped-Scan1358.jpgBrama Główna . Klasztor w Ratowie

Kolejne karty z przeszłości Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie zostają zapisane.Tym razem krótko co prawda ale napiszę o ks. Karolu Żurawskim , którego wojenna zawierucha wypędziła z Kresów na Północne Mazowsze.

  Informacji w źródłach ratowskich o tym kapłanie było niewiele ale za to jak cenne. ksiądz Karol Żurawski pozostawił po krótkim pobycie w Ratowie wspaniałe dzieło .Jest to rękopis jaki stworzył pod tytułem Kronika kościoła i klasztoru pobernardyńskiego p.w. św. Antoniego z Padwy. Znajduje się on w posiadaniu Sióstr Misjonarek Św. Rodziny. Podczas pobytu w Ratowie w latach 1945- 1946 (może 1947) opisał on przeszłość i wygląd ratowskiego konwentu. Znaczącym elementem dzieła są rysunki jakimi zaopatrzył swoją kronikę , wykazujące talent do malarstwa i rysunku. Tu by można zakończyć jednak ciekawość poznawania historii spowodowała poszukiwania informacji o autorze.

 W samym dziele pisanym przecież w bardzo niebezpiecznych czasach ks. Żurawski napisał ,że przybył tu nad Wkrę do diecezji płockiej z Kresów II Rzeczpospolitej  z diecezji pińskiej. Kolejna informacja to ta ,że opuszcza kapelanię ratowskim klasztorze i wyjeżdża do powstającej diecezji wrocławskiej.

  Szukajcie, a znajdziecie . Udało się ustalić ,ze ks. Karol Żurawski ur. 1903 roku. Przed II Wojną Światową był proboszczem w parafii Kroszyn w województwie nowogródzkim , w powiecie baranowickim w gminie Stołowicze . Po wyjeździe z Ratowa w latach 1950- 55 był proboszczem w Tomaszowie Bolesławickim na Śląsku. W roku 1986 przebywał jako rezydent w Świętej Katarzynie koło Wrocławia. Tyle wiem ale dalej szukam i ma nadzieję ,ze niedługo będę mógł szerzej przedstawić wam postać kapelana z Kresów.

 

Radzanów rozwój gospodarczy cz. III

Radzanów rozwój gospodarczy cz. III

 

Życie gospodarcze w epoce gierkowskiej wpływa także na zmiany zachodzące w Radzanowie. Początek lat 70 tych to widoczny spadek  w wielkości populacji w tej okolicy. Związane to było z wewnętrzna migracja w poszukiwaniu pracy. Jak magnez działały wielkie miasta i inwestycje jakie tam realizowano. Perspektywa lepszych zarobków, poprawy warunków mieszkaniowych oraz możliwości edukacyjne powodowały ,ze  pokolenie wyżu demograficznego powojennego rozlewało się po całym kraju. Migrowano na Śląsk do kopalni, Warszawa z rozwijającym się budownictwem i przemysłem motoryzacyjnym – FSO czy Ursus- Gdańsk i przemysł stoczniowy . Specyficzna staje się dolnośląska Bielawa gdzie do dziś nie jest problemem spotkanie ludzi wywodzących się z Północnego Mazowsza.

Rynek z wieży kościoła 1

   W Radzanowie i okolicach gospodarka dominującą było rolnictwo , dlatego wokół tego sektora następują inwestycje . Przechodząc wszelkie zmiany działa Gminna Spółdzielnia (GS)co prawda pod zarządem z Szreńska , daje jednak ona miejsca pracy. Powstaje w tym czasie Spółdzielnia Kółek Rolniczych (SKR) w Radzanowie z szerokim spektrum nowoczesnego jak na tamte czasy parku maszynowego. Wykonują wszelkiego rodzaju prace , powstaje również w ramach jej ekipa budowlana realizująca publiczne inwestycje. W tym okresie powołano także dożycia Rolniczą Spółdzielnie Produkcyjną(R S P) , która miała się zajmować specjalistyczną hodowla bydła . Pieniądze na budowę przeznaczone były z budżetu centralnego. Mimo wszystko odpływ ludzi był widoczny. Podnoszący się poziom życia powodował, że liczba dzieci w rodzinach spadała . Młodzież wyjeżdżająca w celach edukacyjnych dość często pozostawała już w miejscach pobierania nauki lub jak pisałem powyżej szukała szczęścia w wielkich ośrodkach przemysłowych .

 MX-2300N_20151230_133916_001

Jednak i tu zaczynają się zmiany. Oprócz jednostek państwowych powstają i te z inicjatywy prywatnej. Grupy zwane przez niektórych zespołami producenckim zawiązują się i powstają pierwsze kurniki , które w przyszłości będą zaczynem wielkiej grupy producenckiej. C.D.N

Lektura warta przeczytania

Lektura warta przeczytania

 

W najnowszym Tygodniku ,, w Sieci” rn10 z dn.07.03.2016 r. rozmowa  z Prezesem Cedrob S.A. ,radzanowianinem – Andrzejem Goździkowskim. Polecam

wsieci_2016_03_07

Stanisław Pol. Nauczyciel, kierownik i budowniczy szkoły w Radzanowie nad Wkrą

Stanisław Pol. Nauczyciel, kierownik i budowniczy szkoły w Radzanowie nad Wkrą

  O osobie kierownika szkoły publicznej w Radzanowie pisaliśmy już we wcześniejszych artykułach. Postać wielce zasłużona dla oświaty i kultury miejscowości i najbliższej okolicy. Starsi mieszkańcy wspominają Pana Stanisława jako bardzo aktywnego dla rozwoju wsi człowieka. To właśnie on jako Kierownik szkoły rozpoczął budowę dzisiejszej szkoły na placu pozyskanym od Państwa Leśniewskich przy ul. Raciążskiej. Wybuch wojny spowodował zatrzymanie realizacji inwestycji do której po zakończeniu wojny powrócono i przy wielkim wysiłku społeczeństwa została placówka uruchomiona.

Stanisław Pol związany z Radzanowem od lat 20 tych XX wieku w latach 50tych został skierowany do pracy w Mławie.

Przypominam ten fakt przy okazji otrzymania od synów zasłużonego nauczyciela fotografii przedstawiających człowieka , który wpłynął na podniesienie poziomu i standardów edukacji w naszej miejscowości.

skan013

Stanisław Pol przed wojną

skan006

i po wojnie