Dzięki współpracy z miejscowym kamieniarzem Panem Sadowskim udało mi się nawiązać kontakt z Panem Jackiem Hyl, potomkiem Aleksandra Kuleszy, który był włascielem majątku Zieluminek, a jest pochowany na Naszym parafialnym cmentarzu. Według uzyskanych informacji dziadek Aleksandra Kuleszy– Paweł syn Michała Kuleszy ur. ok. 1743 r, był burgrabią płockim zm. w parafii Wrona w 1795r. Tam też urodziło mu się kilkoro dzieci. Z Zieluminkiem musiał być związany jeszcze wcześniej, bo w latach 1777 i 1781 rodziły mu się tam dzieci.
Zona Aleksandra to Urszula z Nadratowskich (z Lutocina) – zmarła w 1900 r. w Zieluminku, do śmierci pozostająca przy córce Helenie i jej mężu Mieczysławie Gałczyńskim.Grób Urszuli musiał być gdzieś blisko grobu Aleksandra – być może jest to taki bezimienny krzyż za grobem.
Na terenie parafii Radzanowskiej gospodarzył w Nowej Maryśce do śmierci w 1926r. Tymoteusz Kulesza – syn Aleksandra, którego żoną była Zofia Sokolnicka. Spoczywają na cmentarzu w Uniecku. Natomiast w Krzeczanowie gospodarzył Władysław Kulesza – syn Aleksandra i brat Tymoteusza, zmarł w Warszawie w1932r.
Informacje , które wykorzystałem pochodzą z listu Pana Jacka Hyla jaki do mnie napisał informując o swoich przodkach. W ten sposób kolejni potomkowie ziemian z parafii Radzanów przekazują relacje o historii Naszej małej ojczyzny.
Na marginesie wpisu o Aleksandrze Kuleszy warto nadmienić, że jego zięć – Mieczysław Gałczyński jest także pochowany na radzanowskim cmentarzu, a pomnik nagrobny był pokazany przez Pana Stefana w Jego blogu. Ja natomiast znalazłem informację, że po śmierci Mieczysława Gałczyńskiego prowadzone było postępowanie spadkowe przez Józefa Brudnickiego, notariusza przy Sądzie Okręgowym w Płocku. Z ogłoszenia zamieszczonego w “Dzienniku Urzędowym Województwa Warszawskiego” wzywającego spadkobierców do Płocka na dzień 20 stycznia 1927 r. wynika, że M. Gałczyński był współwłaścicielem dóbr Zieluminek, dóbr Chądzyny Krusze, dóbr Gradzanowo Zbońskie (tak w “Dzienniku”) i dóbr Bieżany.
Pozdrawiam i oczekuję na kolejne odkrycia. W.
Według spisu majątków ziemskich z około 1930 roku właścicielem majątków Chądzyny Krusze i Zieluminek był Mieczysław Gałczyński