Radzanów rozwój gospodarczy cz. III

Życie gospodarcze w epoce gierkowskiej wpływa także na zmiany zachodzące w Radzanowie. Początek lat 70 tych to widoczny spadek  w wielkości populacji w tej okolicy. Związane to było z wewnętrzna migracja w poszukiwaniu pracy. Jak magnez działały wielkie miasta i inwestycje jakie tam realizowano. Perspektywa lepszych zarobków, poprawy warunków mieszkaniowych oraz możliwości edukacyjne powodowały ,ze  pokolenie wyżu demograficznego powojennego rozlewało się po całym kraju. Migrowano na Śląsk do kopalni, Warszawa z rozwijającym się budownictwem i przemysłem motoryzacyjnym – FSO czy Ursus- Gdańsk i przemysł stoczniowy . Specyficzna staje się dolnośląska Bielawa gdzie do dziś nie jest problemem spotkanie ludzi wywodzących się z Północnego Mazowsza.

Rynek z wieży kościoła 1

W Radzanowie i okolicach gospodarka dominującą było rolnictwo , dlatego wokół tego sektora następują inwestycje . Przechodząc wszelkie zmiany działa Gminna Spółdzielnia (GS)co prawda pod zarządem z Szreńska , daje jednak ona miejsca pracy. Powstaje w tym czasie Spółdzielnia Kółek Rolniczych (SKR) w Radzanowie z szerokim spektrum nowoczesnego jak na tamte czasy parku maszynowego. Wykonują wszelkiego rodzaju prace , powstaje również w ramach jej ekipa budowlana realizująca publiczne inwestycje. W tym okresie powołano także dożycia Rolniczą Spółdzielnie Produkcyjną(R S P) , która miała się zajmować specjalistyczną hodowla bydła . Pieniądze na budowę przeznaczone były z budżetu centralnego. Mimo wszystko odpływ ludzi był widoczny. Podnoszący się poziom życia powodował, że liczba dzieci w rodzinach spadała . Młodzież wyjeżdżająca w celach edukacyjnych dość często pozostawała już w miejscach pobierania nauki lub jak pisałem powyżej szukała szczęścia w wielkich ośrodkach przemysłowych .

MX-2300N_20151230_133916_001

Jednak i tu zaczynają się zmiany. Oprócz jednostek państwowych powstają i te z inicjatywy prywatnej. Grupy zwane przez niektórych zespołami producenckim zawiązują się i powstają pierwsze kurniki , które w przyszłości będą zaczynem wielkiej grupy producenckiej. C.D.N